facebook-icongoogle-iconlinkedin-icontweeter-icon

שאלות נפוצות


שאלות נפוצות

עבודה מועדפת – מי זכאי לכספי המענק ?

מענק עבודה מועדפת ניתן לחיילים משוחררים משירות חובה או למי ששירת בשירות לאומי תקופה של 24 חודשים. על מנת לקבל מענק עבודה מועדפת מומלץ להתחיל את תקופת עבודה מועדפת במהלך השנה הראשונה לשחרור מהצבא. על החייל המשוחרר לעבוד במשרה מלאה במשך 150 ימים שישתרעו על פני לא פחות מ-6 חודשי עבודה. התקןפה יכולה להיות רצופה או לא רצופה אך יש להציג לפחות 6 תלושי משכורת בעת הגשת התביעה למענק עבודה מועדפת לביטוח לאומי. יש לסיים את תקופת המועדפת בתוך 24 חודשים מיום השחרור.

מענק עבודה מועדפת – מה גובה הסכום נכון להיום ?
נכון ל-1.1.2019 סכום מענק עבודה מועדפת עומד על 9,695 ש"ח. סכום המענק מתעדכן מפעם לפעם, כלפי מעלה.
האם אפשר לעשות עבודה מועדפת אצל שני מעסיקים ?

חד משמעית בהחלט כן. אם התחלתם עבודה מועדפת בתחנת דלק ולאחר נניח חודשיים החלטתם שזה לא בדיוק בשבילכם או למשל שהחבר'ה שלכם השתחררו מהצבא והחחליט שהם מעוניינים לעשות עבודה מועדפת במלונות אילת ואתם רוצים להצטרף, תוכלו תמיד להשלים את העבודה המועדפת אצל המעסיק השני. חשוב להקפיד להביא את תלושי המשכורת מהמעסיק הראשון וכן שימלא לכם את האישורים המתאימים על תקופת העבודה המועפת אצלו, כיון שלא תוכלו לבקש מבית מלון להכין לכם אישור על עבודה מועדפת בתחנת דלק או להפך. החשוב מכל לביטוח לאומי הוא שבסופו של דבר יהיה לכם 150 ימים בעבודה המוגדרת כעבודה מועדפת.

האם כל עבודה במלון היא עבודה מועדפת ?
לא. על פי חוק הביטוח הלאומי רק משרות מסוימות מוגדרות כעבודה נדרשת או עבודה מועדפת אשר מזכה את העוסק בה במענק בתום 150 ימי העבודה. לכן חשוב מאוד לבדוק לפני תחילת העבודה במלון האם המשרה מזכה במענק עבודה מועדפת, רצוי ללכת לפי הכלל המחמיר : "כשיש ספק, אין ספק" ולבדוק היטב את הנושא לפני תחילת העבודה. חבל לעבוד חצי שנה ולהישאר ללא כספי המענק. הגורם המתאים ביותר והנכון ביותר לאימות במקרה זה הוא המוסד לביטוח לאומי.
איך מגישים תביעה למענק עבודה מועדפת ?

הסבר מפורט ניתן למצוא באתר. בקצרה נאמר, כי תביעה למענק עבודה מועדפת מוגשת למוסד לביטוח לאומי מהסיבה שהמדינה היא זו שמשלמת את כספי המענק. לא להתבלבל, במידה ועשיתם עבודה מועדפת בבית מלון (או אצל כל מעסיק אחר), לא המלון הוא שמשלם לכם את המענק אלא המדינה. המלון הוא זה שימלא עבורכם את הטפסים, מעין אישור מבחינתו שאכן עשיתם עבודה מועדפת אצלו. עם מילוי הטפסים על ידי המלון, יש להגיש את הטפסים כאמור למוסד לביטוח לאומי ובהנחה התביעה מתקבלת, כספי המענק משולמים בתך כשלושים ימים לחשבון הבנק שלכם.

עבודה במלונות היא רק לתקופת עבודה מועדפת ?

ממש לא. לפעמים קיים בלבול אצל חיילים משוחררים טריים. בתי המלון מאוד שמחים שחיילים משוחררים באים לעשות אצלם את העבודה המועדפת. אבל לא בתי המלון הם אלה שמשלמים את מענק העבודה המועדפת בסוף התקופה אלא המוסד לביטוח לאומי, כלומר מדינת ישראל. בתי המלון רק מספקים את העבודה ובסוף 150 הימים יוכלו החיילים המשוחררים לקבל עבורה את המענק. לכן למלון אין שום עניין שאף עובד יעזוב אחרי תקופת המועדפת. להפך, בתי המלון זקוקים תמיד לעובדים ובטח לעובדים שכבר מכירים את העבודה במלון.

האם בשביל עבודה מועדפת באילת צריך להתראיין באילת ?

לא. אנחנו באתר צ'ק אין ג'ובס מבינים את הצרכים של המועמדים שלנו, גם חיילים משוחררים שמעוניינים בעבודה מועדפת וגם מועמדים שפשוט מעוניינים בעבודה במלון באילת (ואינם זכאים למענק עבודה מועדפת) אך לא רוצים לנסוע לראיון עבודה באילת. לכן, ניתן לקיים ראיון עבודה במשרדנו בתל אביב ובהתאם לתוצאות הראיון להגיע לאילת עם הפניית עבודה מובטחת לאחד מבתי המלון היוקרתיים בעיר !

האם נשאר לי זמן פנוי חוץ מעבודה באילת ?

בהחלט כן. עבודה במלונות היא אמנם עבודה אינטנסיבית אך היא איננה עבודה מסביב לשעון כמו פעם. עברו הימים של משמרות בנות 16 ו-17 שעות עבודה מהסיבה הפשוטה שזה פשוט בניגוד לחוק. כיום עבודה במלון מאפשרת לכם לעשות דברים נוספים. ללמוד לפסיכומטרי, להשלים בגרויות, ללכת בבוקר או בערב לחדר הכושר, להיפגש עם החברים והחברות על בסיס יומיומי, לעשות קורס ברמנים, בקיצור כל מה שתרצו. עבודה במלון היא עבודה כמו כל העבודות.

איפה יש עבודה במלון עם מגורים ?

עבודה במלון עם מגורים בלי קשר לשאלה האם זו עבודה מועדפת או לא, יש כמובן במלונות אילת. אולם בשנים האחרונות מצטרפים עוד ועוד אזורים שמאפשרים את החוויה של עבודה במלון עם מגורים. בנוסף לאזור ים המלח, גם במצפה רמון וגם בירושלים קיימת אפשרות למגורי עובדים. למעוניינים בעבודה באזור המרכז וחיפה עדיין לא נמצא סידור, אבל אל תאבדו תקווה !

האם יש עבודה במלונות כל השנה ?

כן. בניגוד לשמועות שבבית מלון עובדים רק בחודשי הקיץ ואחר כך היקפי העבודה פוחתים באופן משמעותי, עבודה במלונות יש כל השנה. נכון שחודשי הקיץ, יולי ואוגוסט נחשבים לחודשים עמוסים במיוחד בעבודה אבל גם בתקופת חגי ישראל, ראש השנה, סוכות, פסח, שבועות, וחנוכה בתי המלון עמוסים. בנוסף מקבלים בתי המלון את פני התיירים שבאים אלינו מעבר לים אם בחגים שלהם או בחופשות פרטיות. בשאר ימות השנה, בתי המלון עובדים עם אנשי עסקים, קבוצות מאורגנות, זוגות ומשפחות מהארץ ומחו"ל וכך העבודה מתפרסת לאורך השנה.

האם יש עבודה לסטודנטים ?

במלונות תל אביב בהחלט ניתן לשלב עבודה ולימודים. סטודנטים רבים עובדים בבתי המלון השונים כפקידי קבלה, מלצרים, קציני בטחון ובתפקידים נוספים תוך שהם עובדים במשרה לא מלאה ונהנים מגמישות במשמרות הן בתקופת הלימודים והן בתקופת הבחינות העמוסה. עם זאת, יש להביא בחשבון שחלקיות המשרה מתבטאת בדרך כלל בכ-4 משמרות בשבוע וכוללת משמרות גם בסופי שבוע.

יש אפשרויות קידום במלון ?

בהחלט כן ! אחד היתרונות הגדולים בעבודה במלונות, בעיקר במלונות הגדולים, הן אפשרויות הקידום המגוונות. בתוך כמה חודשים ניתן להגיע לתפקיד של אחראי משמרת ומשם לטפס בסולם התפקידים למנהל ביניים, מנהל מחלקה ומשם השמיים הם הגבול. היתרון הגדול בענף המלונאות הוא שבתי המלון מעדיפים לקדם אנשים שהחלו את הדרך בבתי המלון ומכירים את העבודה במלון החל מהתפקיד הראשון ביותר. במלונות רבים ניתן למצוא מנהלי מלונות ובעלי תפקידים בכירים אחרים צעירים מאוד שהחלו את דרכם בעבודה במלון כמלצרים, קב"טים ואנשי משק.

מהן הזכויות שלי במהלך עבודה במלונות ?

ייתכן ותקבלו לעתים הצעת עבודה בשכר גבוה יותר ממה שקיבלתם מבית המלון. יחד עם זאת, חשוב לזכור שבתי המלון כפופים להסכם קיבוצי בענף המלונאות ומחויבים לשמור עליכם ועל זכויותיכם. על בתי המלון לשמור על זכויותיכם הסוציאליות, לשלם בצורה מסודרת משכורת, לשלם שכר שעתי קבוע ולא השלמות מטיפים, לתת תלוש משכורת בתחילת החודש, לא לשלם לכם פחות משכר המינימום הקבוע במשק, לא להעסיק אתכם יותר מדי שעות ביום ולתת לכם את ימי החופשה המגיעים לכם. מה שלא תמיד תמצאו בכל מקום עבודה.

 

 

 

 

הצטרפו לדף הפייסבוק שלנו

Facebook By Weblizar Powered By Weblizar